Ponad 280 tys. zł koniński sztab zebrał podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To rekord. Liczenie wciąż trwa.

Tradycyjnie w zbiórkę włączyło się ponad 700 wolontariuszy z Konina i okolic. Z konińskim sztabem współpracowały gminy i miejscowości sąsiadujące. Wierzbinek zebrał 6 515,69, Kazimierz Biskupi ok. 24 tys. zł, Kramsk 10 374, 74, Golina ok. 14 000,00, Żychlin 4 892,19, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie- Stare Miasto Ferio – 19 729, 94, Skulsk 10 200,00.

W 26. Finał włączyli się konińscy artyści, którzy podarowali prace na licytację. Obraz Danuty Drzewieckiej wylicytował za 2 tys. zł MPEC, Henryka Drzewieckiego za 2,5 tys. zł MZGOK, a Karola Drzewieckiego – za 2 tys. zł Dekada. Pracę Kasjana Farbisza przekazaną przez prezydenta Konina wylicytował za 3, 6 tys. zł PWiK. 1000 zł za obraz Tomasza Olszewskiego przekazał MTBS, a 500 zł za obraz Krystyny Ruminkiewicz przekazał Vin Kon. Tradycją WOŚP stała się również licytacja głazów narzutowych. Jeden z nich trafił na Rondo WOŚP. W tym roku głaz za kwotę 4 tys. zł wylicytował Zakład Utylizacji Odpadów.

Ponad 10 tys. zł zebrano podczas licytacji na mega scenie przed Galerią nad Jeziorem, gdzie zlicytowano m.in. piłkę z autografem Roberta Lewandowskiego – 1250 zł, monetę z autografem Jurka Owsiaka – 1000 zł, dyptyk Eli Barszcz – 1333 zł, płytę z pozdrowieniami Kayah- 800 zł, płytę z autografem i życzeniami Organka – 700 zł, czerwone serduszko WOŚP – 550 zł czy dziecięce body WOŚP z autografem Jurka Owsiaka- 400 zł. W tym roku również ponad 6 tys. zł uczestnicy Orkiestry wpłacili poprzez terminal płatniczy.

Podobnie jak w ubiegłym roku pieniądze zbierano do skarbon stacjonarnych w konińskim szpitalu, w Leroy Merlin, w salonach fryzjerskich Broadway, Spokojna Głowa i RW, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w restauracji Jemsushi oraz w kawiarni Kawka Karafka. W zbiórkę włączyły się również konińskie szkoły, które zorganizowały licytacje, koncerty, dyskoteki i zbiórki na rzecz WOŚP. W tym roku szkolne akcje przygotowały: Szkoły Podstawowe nr 1, 4, 6, 9, 10, 12, 15, I Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół CKU.

WOŚP to nie tylko licytacje, to także działania kulturalne, sportowe, medyczne. Na scenach, z których jedna została oddana pod opiekę Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Otwarcie”, można było zobaczyć: Ale Babki!, dwa zespoły z Liśca Wielkiego: aerobikowy „Lawina” i ludowy „Uśmiech”, Młodzieżową Orkiestrę Quantum z Rychwała, Szkołę Wokalno-Aktorską Fama, Studio Tańca Rytmix, Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Koninie, Big Band z Domu Kultury w Kazimierzu Biskupim, Koniński Dom Kultury, Szkołę Tańca Escudo, Przedszkole nr 4, Społeczne Ognisko Muzyczne, Szkołę Tańca i Baletu Fart, Szkołę Muzyczną Yamaha oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Na scenie przed galerią pojawiła się konińska grupa Folkstreet.

Z kolei na stoiskach w Galerii nad Jeziorem salon fryzjerski Spokojna Głowa zadbał o fryzury, można było zobaczyć pokazy iluzjonisty, Koło Gospodyń Wiejskich z Zarzewa przygotowało smakołyki. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym przypomniał WORD. Swoje stoiska przygotowały również koniński szpital, Stowarzyszenie Młodzi Aktywni, które tworzyło najdłuższy ogon latawca, ZSEU w Żychlinie, garncarz Arek Gołębowski, Vin Kon. Pojawiły się również maskotki z firmy Artmann i pan Klaun.

Finały WOŚP to sportowe wydarzenia. Po raz ósmy koninianie włączyli się w bieg „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”, którego organizatorem jest co roku Klub Biegacza „Aktywni Konin”. Dla orkiestry rozegrano turnieje: piłkarski organizowany przez ambasadorów rozgrywek Playarena Konin, piłki siatkowej, futsalu. Pokazy przygotowały również kluby: Klub Bokserski Zagłębie Konin, Ju-jitsu Konin i Shooters Konin. Fani górskiej wspinaczki mogli „Wspiąć się po zdrowie” z UKS Mountain Monsters Konin. Pokazy pole dance i żonglerki kettlebells zaprezentował klub fitness Persona Sport. A na Przystani Gosławice dla Orkiestry wykąpały się konińskie morsy.

Nie zabrakło happeningu na Rondzie WOŚP. W tym roku pod hasłem: „Gramy, bo lubimy”. W akcję zaangażowała się m.in. orkiestra Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych, uczniowie Szkół Podstawowych nr 7 i 9, harcerze i dzieci ze Stowarzyszenia Młodzi Aktywni. W przemarszu na Rondo WOŚP muzykom towarzyszył zabytkowy wóz OSP Starówka oraz samochody Hyundai. Po raz pierwszy podczas finału WOŚP Teatr Kulinarny ugotował pieczarkowe leczo dla 600 osób. Nie zabrakło tortu WOŚP przygotowanego przez cukiernię Rem Marco, a w jego rozdawaniu pomogli uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Zawodowego.

Koordynatorem 26. Finału WOŚP w Koninie było CKiS – DK Oskard. Współpracowali z nami Galeria Nad Jeziorem, miasto Konin, Centrum Handlowe Ferio, lokalne media, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, harcerze, artyści, szkoły, konińskie firmy, sportowcy i osoby prywatne.

Honorowy patronat nad 26.Finałem WOSP w Koninie sprawował Józef Nowicki – Prezydent Miasta Konina.

Na dziś zebraliśmy kwotę 280,178,59 zł. Nie byłoby to możliwe bez współpracy instytucji, firm, służb, wolontariuszy, darczyńców, mieszkańców Konina. Pieniądze nadal liczy mBank, który w tym roku zaangażował się w WOŚP. Środki przeznaczone będą na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

/źródło: konin.pl/