Cykl Bardzo Kulturalny Gość to tradycja Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Wczoraj uczniowie, dyrekcja i nauczyciele wysłuchali redaktora, pisarza (5 thrillerów politycznych) i szefa wydawnictwa „Od deski do deski” – Tomasza Sekielskiego.

Dziennikarz opowiadał o tragedii Sarajewa, Kijowa (Czarny Czwartek na Majdanie), kartelach narkotykowych, zabójstwach dziennikarzy i porywaniu studentów w Meksyku. Prezentował gehennę uchodźców w Calais. Jak mówił, mimo wielu przeżyć „nigdy nie świsnęła mu kula koło głowy”. Gość uświadamiał uczniom, że żyją w czasie rewolucji medialnej i czeka ich inny sposób komunikowania się z mediami. Wymieniał cechy dobrego dziennikarza: wytrwałość, uczciwość, wierność prawdzie bez względu na wszystko, ciekawość świata, umiejętność słuchania innych, dobry warsztat pisarski.

Redaktor przekonywał słuchaczy, że nadchodzi czas specjalizacji dziennikarskiej. Zachęcał do oglądania serialu „Kryminalne Trójmiasto”, zawierającego niesamowite historie, jako że dziennikarze muszą wiedzieć „wszystko o czymś i coś o wszystkim”. Wyjawił też swoje marzenie: wywiad z Władimirem Putinem.

Półtoragodzinną dyskusję z uczniami ZSEU redaktor Sekielski ocenił bardzo wysoko. Rozmawiali o wpadkach dziennikarskich, czasie tworzenia książek, wpływie pracy dziennikarza na jego prywatność. Pan Tomasz Sekielski bardzo wysoko ocenił poziom kultury ZSEU. Wyraził chęć przyjazdu raz jeszcze. Dokonał też autocharakterystyki, z którą w pełni się zgadzamy: „gdzieś jest we mnie niepokorna, artystyczna dusza”.

Spotkanie zorganizowały Anetta Janc i Justyna Arent.

/źródło: przegladkoninski.pl/